пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic mocno nie podkreśli linii trawy lub kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania okoliczne domy a także ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy wolimy aby nasze żywe plot było nadzwyczaj postawne a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu. Pamiętajmy także, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo trudne.

Nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie chcą dobrze wzrastać w przydzielonych terenach, niewielkie drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach ewentualnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Ślicznie ukształtowany miniaturowy żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niskie względnie wysokie zielone ploty wolno pozyskać z gatunków iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy mogą być dużo bardziej kosztowne aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, natomiast jego mutacje Cis wolno zostawić pojedynczo.Będzie ekspresowo wschodził a ocali kolumnowy kształt.

Jeśliby wasz zakątek jest bardzo ciemny, powinno się aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre spośród cienioznośnych wariantów maja przemianie o jasnych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu nośnego w słońcu, lecz nawet w chłodu liście pozostają wystarczająco jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий