среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy plotki z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na plotki PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych upodobań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz balustradyogrodzenia z Winylu z Pułtuska z Winylu na plot i furtkę sztachetowa wznosi się z głazów wielorakiego konturu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałeczków o nieproporcjonalnych układach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia plastykowe z Oborników należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий