понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą i za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia z plastiku z Wodzisławia Śląskiego sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których migiem rosną i mocno gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również bujnie kwitną, lecz wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastyku mogą być niezmiernie smukłe, chociaż trzeba je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie aranżuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje susze,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu z Dusznik-Zdrój stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий